„Nigdy więcej w historii lotnictwa podróże nie były tak eleganckie…”

„Nigdy więcej w historii lotnictwa podróże nie były tak eleganckie…”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LZ-129 Hindenburg – niemiecki sterowiec pasażerski. Wraz z bliźniaczym LZ-130 Graf Zeppelin, był największym sterowcem w historii. Nazwano go LZ-129 Hindenburgna cześć marszałka i prezydenta Niemiec.
Miał 245 metrów długości, 41 metrów średnicy, prędkość maksymalną 135 km/h. Z przyczyn politycznych jego gazem nośnym był niebezpieczny wodór, zamiast niepalnego helu. Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy helu po dojściu A. Hitlera do władzy.
W reklamie sterowiec „Hindenburg” nazwano „najlżejszym hotelem na świecie”. Podobnie, jak dzisiaj, nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Bilet z Niemiec do Nowego Jorku kosztował 400 dolarów, co było kwotą 2,5 razy wyższą od rejsu w pierwszej klasie transatlantyckiego liniowca.
„Hindenburg” mógł zabrać do 72 pasażerów i 40 członków załogi. Nad komfortem podróżnych czuwało 12 stewardów i kucharzy. Pomieszczenia były ogrzewane i miały pastelowe kolory. W czytelni ściany pokrywały jedwabne tapety ze scenkami z różnych stron świata. Również jadalnia ozdobiona była jedwabnymi tapetach, tym razem z obrazami z podróży „Grafa Zeppelina” do Ameryki Południowej. „Czas wolny” pasażerowie spędzali w salonie, którego całą ścianę pokrywała mapa świata. Naniesione zostały na niej trasy wypraw Ferdynanda Magellana, Jamesa Cooka, Vasco da Gama i Krzysztofa Kolumba oraz wielkich niemieckich liniowców. O wschodzie i zachodzie słońca goście gromadzili się na promenadach, które ciągnęły się po obydwu stronach sterowca. Przez panoramiczne okna podziwiali majestatycznie przesuwającą się w dole ziemię. Jednak najczęściej odwiedzanym pomieszczeniem była palarnia – jedyne miejsce w sterowcu, gdzie wolno było używać otwartego ognia.
Sterowiec spłonął 6 maja 1937 r. podczas cumowania na lotnisku w Lakehurst w USA. Zginęło 15 pasażerów i 25 członków załogi, większość załogi i pasażerów przeżyła. Co było przyczyną katastrofy do dziś jest zagadką. Katastrofa położyła kres dalszej karierze sterowców.
 

 

 
 
REVELL 04802 – plastikowy model do sklejania.

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii CIEKAWOSTKI, REVELL i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.