Historia modelarstwa kolejowego

Krótko o historii modelarstwa kolejowego.

Modelarstwo kolejowe sięga początków istnienia historii kolejnictwa. Pierwsze kolejki zabawki pojawiły się w połowie dziewiętnastego wieku. Były to modele kolejek wykonane z drewna i metalu, które ciągnęło się na sznurku.

Modele kolejek z własnym napędem na szynach zaczęła produkować niemiecka fabryka zabawek MARKLIN. Firma Teodora Marklina pierwszy modele pociągu zaprezentowała w 1891 roku. . Modele tych kolejek wykonywano w skali 0 – zero: 1:45 lub 1:43,5 . MARKLIN jako pierwszy zaczął również produkować elementy do budowy makiety np. budynki. Model kolejki z zasilaniem elektrycznym po raz pierwszy zastosował angielski inżynier A.R Wackley w roku 1927.

W roku 1923 firma Stephana Binga ustanowiła nową skalę 1:87 zwaną H0 – halb null – połowa zero – połowa pierwszej stosowanej skali 0. Ta właśnie skala po II wojnie światowej stała się wiodącą w produkcji modeli kolejek.

Skala TTtable top – pasuje na stole lub table train – kolej na stole – została opracowana w Stanach Zjednoczonych 1940-41 roku przez inżyniera Harald L. Joyce. Po raz pierwszy w Europie skalę TT zaprezentowała w 1949 roku na Targach w Hanowerze spółka Rokal – do połowy lat 70-tych główny producent modeli TT w Europie Zachodniej. Firma Rokal rozpowszechniła modele kolejek elektrycznych w skali TT i do połowy lat 70-tych Rokal był głównym producentem seryjnych modeli TT-ki w Europie Zachodniej. W Niemczech Wschodnich w roku 1957 na Targach Lipskich modele kolejek w skali TT prezentuje firma Zeuke & Wegwerth. Później modele kolejek w skali TT włączają do produkcji inne firmy.

Historia skali N w modelarstwie kolejowym jest bardziej zawiła. Pierwszy modele o rozstawie 9mm stworzyli już w 1912 roku bracia Bing. W roku 1959 pojawia się na rynku modeli kolejek Minitrix w skali 1:180, ale bez torowiska. W roku 1960 roku na Targach Zabawek w Norymberdze zaprezentowano elektryczny model kolejki w skali 1:200 Arnold 200 . Rozstaw kół 9mm był podstawą do określenia skali N – neun – dziewięć. Firma Arnold w roku 1962 ostatecznie przyjmuje dla N skalę 1:160 i rozpoczyna produkcję kolejki Arnold Rapido, która zapoczątkowuje seryjną produkcję modeli kolejek w skali N. Skala N – 1:160 początkowo wyśmiewana przez modelarzy kolejowych szybko się rozpowszechniła.

Skala Z – 1:220 została przedstawiona przez firmę Marklin w roku 1972 modelem „Mini Club” i do 2007 roku była najmniejszą skalą w modelarstwie kolejowym. Nowatorski projekt modelu kolejki elektrycznej w skali 1:450 o rozstawie 3mm przedstawiła w 2008 roku na Targach w Norymberdze japońska firma KK Eishindo.

Pierwszy klub modelarzy kolejowych powstał w 1925 roku Hamburg. Chyba nie jest przypadkiem, że największa makieta kolejowa na Świecie – Miniatur Wunderland – znajduje się właśnie w Hamburgu.

Więcej informacji na temat modelarstwa kolejowego będziemy zamieszczać na naszym blogu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i poradniki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.