Producenci modeli kolejowych i dodatków do makiet

 

 

 

ARNOLD

Firmę założył w 1906 roku Karl Arnolda. Przed II wojną światową firma zajmowała się produkcja metalowych zabawek. W czasie wojny zakłady w Nuemberg zostały całkowicie zniszczone. Drugi odział firmy znajdujący się w Muehhausen zajął się po wojnie produkcją modeli kolejowych.  To właśnie Arnold zaprezentował w Nuemberg na Targach Zabawek w latach 60-tych model kolejki w skali 1:200 „Arnold Rapido 200”. Ten model zapoczątkował produkcję  seryjną kolejek w skali N. Obecnie firma należy do brytyjskiego koncernu Hornby Plc.  Produkty firmy to przede wszystkim modele kolejowe w skali N, oraz niewiele modeli budowli i budynków w tej skali. Epizodyczne wydania modeli kolejowych w skali H0 i dodatków w skali TT.

 

 

 

AUHAGEN

Historia firmy zaczęła się w Marienberg  (Saksonia) w 1885 roku, gdy Heinrich Auhagen założył firmę produkującą tekturę. Produkcję  budowli do makiet firma rozpoczęła w 1952 roku. Do początku lat 70-tych produkowano modele kartonowe. W roku 1971 fabryka po przekształceniu zajęła się  również produkcją dodatków plastikowych. W czasach NRD firmę upaństwowiono, obecnie firmę  ponownie sprywatyzowano i należy do czwartego pokolenia jej założyciela.  Auhagen jest jednym z czołowych producentów budowli i akcesoriów do budowy makiety kolejowej w skali H0 i TT.

 

 

 

 

BEMO

Firma założona przez byłego pracownika firmy Roewa Haralda Goebel w 1976 roku.  Bemo specjalizuje się w produkcji modeli kolejowych linii wąskotorowych HOm, HOe. Są to głównie modele kolejek Szwajcarskich np. słynne linie Jungfraubahn, Saksońskich i Witenberdzkich.

 

 

 

 

BRAWA

Założona w Waiblingen w roku 1948 nazwana od nazwiska założyciela „Artur Braun aus Waiblingen”, a od 1963 roku funkcjonuje pod obecną  nazwą.  Brawa jest producentem modeli kolejowych w skali H0, TT, O, N, Z oraz akcesoriów i elementów oświetleniowych. Modele tej firmy produkowane w krótkich, rzadko wznawianych seriach, charakteryzują się wysokim standardem wykonania, precyzją i naturalnym wyglądem.

 

 

 

BREKINA

Firma założona na początku lat 80-tych XX wieku  przez trzech przedstawicieli handlowych Saksońskich fabryk zabawek – BRE-KI-NA.  Producent unikatowych pojazdów do makiet, samochodów i pojazdów kolekcjonerskich.

 

 

 

 

 

 

 

BUSCH

Jeden z większych producentów wszelkich dodatków i artykułów do budowy makiety kolejowej oraz pojazdów do makiet i samochodów kolekcjonerskich. Produkty charakteryzuje wysoka jakość i szeroka ich gama.

 

 

 

 

FALLER

Firma z siedzibą w Baden Wittenberg  będąca jednym z czołowych producentów budowli i dodatków do makiet została założona w 1946 roku w  przez dwóch braci Edwina i Hermana Faller . Ważnym i unikatowym produktem firmy jest automatyczny system jezdny pojazdów na makiecie Car-System. Jeżdżące samochody prowadzone magnetycznymi ulicami i zatrzymujące się w wyznaczonych miejscach są patentem tej firmy.

 

  

 

FLEISCHMANN

Założyciel firmy  Jean Fleischmann był grafikiem. Firma założona w  Nuemberg w 1887 roku  słynęła z produkcji nowatorskich w owym czasie zabawek mechanicznych, magnetycznych z przede wszystkim modeli pływających. Produkcję modeli kolejowych Fleischmann rozpoczął po II wojnie światowej. Obecnie w kooperacji z ROCO jest jednym z czterech głównych producentów  kolejek na rynku Europy Zachodniej. Modele są odzwierciedleniem rzeczywistości, doskonałe technicznie i finezyjne. Fleischmann obok modeli H0 jest głównym producentem modeli w skali N.

 

 

GUETZOLD

Małżeństwo Johannes i Berna Guetzold założyli w 1946 roku w Zwickau (Saksonia) firmę noszącą nazwę od ich nazwiska. Firmę  upaństwowiono, a po upadku NRD ponownie sprywatyzowano. Guetzold oferuje szeroki wachlarz wysokiej jakości modeli  lokomotyw i wagonów kolejowych w skali H0 i TT.

 

 

 

 

 

 

HAG

Szwajcarski producent unikatowych, ekskluzywnych modeli kolejowych wykonywanych przez 23 osobową załogę. Firmę założyli Hugo i Alwin  Gahler w 1944 roku w Moerschwil. Do dziś pozostała firmą rodzinną. Początkowo produkowała modele w skali 0, od 1950 roku z uwagi na coraz mniejsze zapotrzebowanie rynku rozpoczęła produkcję modeli H0.

 

 

 

 

HERPA

Czołowy producent modeli pojazdów, samochodów i samolotów do makiet i dla kolekcjonerów. Jednym z charakterystycznych produktów firmy jest szeroka oferta modeli samochodów ciężarowych.

 

 

 

 

KATO

Japoński producent modeli kolejowych. Oferuje głównie modele lokomotyw i wagonów kolei azjatyckich. Epizodycznie w ofercie firmy pojawiają się modele kolei europejskich.  Kato jest również producentem modeli tramwajowych oraz systemu jezdnego dla tych modeli, najczęściej sprzedawanych w zastawach startowych.

 

 

 

 

KIBRI

Firma założona w 1895 roku jako Kindler&Briel GmbH była do 2010 roku jedną z najstarszych fabryk zabawek w Wuerttenberg. W 2010 roku po ogłoszeniu upadłości prawa do firmy przejął Viessmann. Ten przedwojenny producent zabawek metalowych oferuje dziś szeroką gamę plastikowych dodatków do makiet. Kibri oferuje również plastikowe pojazdy do składania: samochody, maszyny drogowe i inne.

 

 

 

LENZ

Producent  dodatków do sterowania cyfrowego w modelarstwie kolejowym. Oferta firmy to elektronika do makiet i modeli kolejowych.

 

 

 

 

 

LGB

Istniejąca od 130 lat firma rozpoczęła swoją działalność w Brandenburgii jako rodzinna fabryka znanych na całym świecie zabawek. Od 1968 roku głównym profilem firmy są modele kolejek w skali G. LGB jest drugim obok PIKO producentem kolejki ogrodowej w Europie.

 

 

 

 

LILIPUT

Firma założona przez Waltera Buecherl w 1947 roku w Wiedniu obecnie jest częścią brytyjskiego koncernu Bachmann.  Liliput jest producentem ciekawych modeli kolejowych kolei szwajcarskich, austriackich i niemieckich w skali H0 oraz modeli kolejek wąskotorowych. 

 

 

 

MARKLIN

Pierwszy producent modeli kolejowych. Firma założona przez Teodora Maerklina w 1859 roku początkowo działająca jako fabryka zabawek. W roku 1891 na Targach w Lipsku Maerklin prezentuje  pierwszy model kolejki poruszający się po torach w kształcie ósemki. Od 1926 roku rozpoczyna produkcję modeli kolejowych napędzanych elektrycznie i od tego momentu  produkcja kolejek z zasilaniem na prąd zmienny staje się główną działalnością firmy. Firma do dziś pomimo licznych problemów jest największym producentem modeli kolejowych.  W ofercie firmy obecnie znajdziemy modele kolejowe w skali H0, I i Z. Modele w skali Z 1:220 firma po raz pierwszy zaprezentowała w 1972 roku na Targach w Neumberg i do dziś jest głównym producentem kolejek w tej skali.

 

 

 

 

 

NOCH

Firma działająca od 1911 roku założona przez Oswalda Noch w Saksonii. Po II wojnie światowej uciekając przez upaństwowieniem rodzina przenosi się do  Niemiec Zachodnich, obecnie siedziba firmy znajduje się w Wangen (Allgaeu). Producent szerokiej gamy dodatków i artykułów do budowy makiety kolejowej, zwłaszcza akcesoriów do budowy krajobrazu.

 

 

 

PIKO

Najbardziej znany w Polsce producent modeli kolejowych z Niemiec Wschodnich. Firma oferuje modele kolejowe w skali HO, TT, N, I. W 2006 roku do programu wchodzi kolejka ogrodowa w skali G.

 

 

 

 

RIVAROSSI

Włoski producent modeli kolejowych w skali H0, 0, N. Firma założona w 1945 roku przez Alessandro Rossi. W ofercie firmy znajdziemy również modele tramwajów w skali H0. Obecnie jest częścią brytyjskiego koncernu Hornby Plc.

 

 

 

 

ROCO

Firmę założył austriacki inżynier Karl Heinz Roessler w roku 1960. Czołowy producent modeli kolejowych w latach 70-tych działa obecnie w kooperacji z firmą Fleischmann. W ofercie firmy głównie modele w skali H0 I TT. Produkcję modeli w skali N firma porzuciła po połączeniu się z Fleischmannem.   

 

 

 

TILLIG

Niemiecka firma będąca największym producentem modeli w skali TT.

 

 

TRIX

Niemiecki producent modeli kolejowych. Historia firmy sięga 1838 roku, od 1931 roku działa pod nazwą Trix . Obecnie związana z firmą Maerklin, ale działająca pod swoją marką.  W ofercie firmy unikatowe modele kolejek w skali H0 i N. Modele produkowane przez firmę charakteryzuje wysoka jakość i naturalny wygląd.

 

 

 

VIESSMANN

Założycielem firmy jest niemiecki projektant i inżynier Wieland Viessmann . Firma działająca od początku lat 80-tych XX wieku obecnie jest największym producentem artykułów elektrycznych i elektronicznych do sterowania cyfrowego i budowy makiety kolejowej. Patentem firmy są ruchome figurki do makiety.

 

 

VOLLMER

Niemiecka firma założona przez optyka Wolframa Vollmer w 1946 roku. Początkowo zajmowała się produkcją tworzyw sztucznych. Obecnie jeden z większych producentów budynków i budowli do makiet w najpopularniejszych skalach jak H0, TT, N, Z, G.

 

 

 

WIKING

Historia firmy założonej przez Friedricha Peltzer sięga 1936 roku. Od początku działalności firma zajmowała się produkcją modeli. Początkowo były to wykonywane z metalu modele statków i samolotów. Obecnie główny producent modeli wszelkich pojazdów. Firmę charakteryzuje szeroka gama modeli kolekcjonerskich samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn rolniczych i innych pojazdów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Producenci modeli kolejowych i dodatków do makiet i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.