Najpopularniejsze skale w modelarstwie kolejowym

I, 1 (jeden) – skala 1:32 

- szerokość toru 45mm. Po roku 1969 firma Maerklin wznowiła produkcję modeli w tej skali.

Producenci: Maerklin, Huebner

 

0 (zero) – skala 1:45 / 1:43,5 w USA 1:48

– szerokość toru 32mm. Przed II wojną światową była razem z I najpopularniejszą skalą. Przed wojną modele w tej skali produkowały firmy Maerklin i Bing.

Producenci: Brawa, Lenz, MTH/Busch, i  małe prywatne firmy.

 

H0 (h zero) – skala 1:87

– szerokość toru 16,5mm. Nazwa powstała od skali 0, z niemieckiego null – zero, h0 halb null, czyli połowa zero. Skala powstała przed II wojną światową, po wojnie wyparła skalę 0 stając się najpopularniejszą skalą do dnia dzisiejszego. H0E/ H0m – skala modeli kolejek wąskotorowych.

Główni producenci: Maerklin, Brawa, Fleischmann, Roco, Piko, Trix, Liliput, Guetzold i inni.

 

TT (tetetka) – skala 1:120

– szerokość toru 12mm. Nazwa wzięła się od ang. Table Top – mieści się na stole – lub Table Train – kolej na stole. Skala została wprowadzona w latach 40-stych XX wieku przez firmę amerykańską i miała być konkurencją dla skali H0. W Europie głównym producentem była firma Rokal z siedzibą w Niemczech Wschodnich.  Skala jest najbardziej rozpowszechniona w krajach byłego bloku demokracji ludowej – Polska, Węgry, Czechy, Niemcy Wschodnie. Na zachodzie Europy jest skalą mało popularną.

Producenci: Tillig, Piko, Roco, Kres.

 

N (enka) – skala 1:160

– szerokość toru 9 mm. Nazwa wzięła się właśnie od szerokości toru 9 czyli niem. neun.  Historia tej skali rozpoczyna się w 1962 roku na Targach w Nuemberg, gdzie firma Arnold prezentuje najmniejszą ówczenie kolejkę Alnold Rapido 200 wykonaną w skali 1:200. Skalę następnie zredukowano do 1:160 i rozpoczęto produkcję seryjną modeli. Obecnie jest to obok skali H0 druga najbardziej popularna skala w Europie Zachodniej.

Producenci: Fleischmann, Brawa, Trix, Arnold, Liliput, Kato, Hobby Train.

 

Z (zetka) – skala 1:220

– szerokość toru. Skala narodziła się w 1972 roku i była odpowiedzią firmy Maerklin na skalę N. Produkcję seryjną rozpoczęto dopiero po 2007 roku. Do 2009 roku była najmniejszą skalą w modelarstwie kolejowym. W ostatnich 2 latach skala mocno rozpowszechniona w krajach Europy Zachodniej i Azji.

Producenci: Maerklin.

 

G – skala 1:22,5

– garten spur – kolejka ogrodowa. Lokomotywy parowe w tej skali często są napędzane jak oryginał silnikami parowymi.

Producenci: LGB, PIKO, Aristo-Craft.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i poradniki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.