Kolejki PIKO – PIKO cyfrowe instrukcja w języku polskim

 

PIKO Digi 1

Pierwszym elementem bazowym jest PIKO Digi 1. Jest to urządzenie sterujące dla kolejek PIKO bazujące na standardzie DCC. PIKO Digi 1 przejmuje kontrolę nad sterowaniem lokomotywami i innymi urządzeniami na makiecie. Dzięki temu w pierwszej fazie rozbudowy można sterować 2-3 lokomotywami jednocześnie przez jedną osobę, pozwala na to moc zasilacza dostarczanego Wam w naszych zestawach startowych.

Właściwości

PIKO Digi 1 składa się z centralki sterującej i zasilacza mocy. Sygnał jest przetwarzany w zasilaczu i dalej przekazywany w formie sygnału cyfrowego razem z napięciem. Jednocześnie PIKO Digi 1 podłączony jest do torów i dzięki temu połączeniu sygnały przenoszone są do lokomotywy.

 Samo sterowanie lokomotyw odbywa się za pomocą podczerwieni przy użyciu specjalnego pilota, jest to tzw. system PIKO Digi-Fern. Przesyła on sygnał do centralki PIKO Digi 1 i stąd jest on dalej retransmitowany poprzez tory do lokomotywy.

Krótko mówiąc: sygnały wydawane przez sterownik PIKO Digi-Fern są retransmitowane poprzez centralkę PIKO Digi 1 do torów i dalej do dekodera w lokomotywie. Dekoder steruje natomiast prędkością obrotową silnika co pozwala na jazdę szybszą bądź wolniejszą

 

Prosimy wziąć pod uwagę że system PIKO Digi-Fern może być użytkowany wewnątrz pomieszczeń, a jego zasięg roboczy wynosi 10 metrów. 

Przy użyciu PIKO Digi-Fern i PIKO Digi 1 można sterować maksymalnie 127 lokomotywami na makiecie cyfrowej, kontrolować ich prędkość i kierunek jazdy jak również ich funkcje dodatkowe. Dodatkowo można dzięki obu urządzeniom sterować 256 urządzeniami peryferyjnymi takimi jak zwrotnice, sygnały i inne urządzenia elektromagnetyczne.

Aby podnieść funkcjonalność systemu PIKO Digi 1 zastosowaliśmy 4 kanały transmisji systemowej, wybiera się je na sterowniku PIKO Digi-Fern klawiszami A,B,C lub D. Na każdym z pasm transmisyjnych możesz sobie ustawić np. adres innej lokomotywy. Równocześnie możesz na tym paśmie transmisyjnym sterować lokomotywą i 4 urządzeniami peryferyjnymi.

Na przykład na kanale A sterujesz lokomotywą z adresem 15 i zmieniasz urządzenia o numerach od 1 do 4, za pomocą szybkiego przejścia na kanał B możesz np sterować lokomotywą o adresie 20 i urządzeniami dodatkowymi o numerach 13 do 16 itd.

Dzięki tym czterem pasmom transmisji modelarz może szybko przełączać się pomiędzy poszczególnymi lokomotywami. Idąc dalej tym tokiem, można używać jednocześnie więcej sterowników PIKO Digi-Fern (maksymalnie 4 szt.), dzięki temu każdy modelarz-maszynista ma możliwość sterowania swoimi lokomotywami na swoich pasmach przenoszenia informacji, bez ingerencji w lokomotywy innego modelarza-maszynisty.

 Podłączenie i użytkowanie

Zasilacz (adapter sieciowy) (na obrazku jak 1) łączymy z centralką PIKO Didi 1 za pomocą specjalnej wtyczki. W obudowie centralki znajduje się odpowiednie wejście. Dwa kable podłączeniowe wychodzące ze spodu centralki PIKO Digi 1, oznaczone są symbolem „A” i należy je podłączyć do klipsu z zaciskami (zobacz numer 3) poprzez ich naciśnięcie (zobacz numer 4), następnie klips należy podłączyć do odcinka torowego. Wciśnij klips podłączeniowy (zobacz numer 3) do odcinka torowego G 231 (zobacz numer 5), (tylko ten odcinek torowy posiada odpowiednie wcięcia pomiędzy podkładami 5 a 7 do montażu tego klipsu zasilającego). Włóż teraz zasilacz sieciowy (zobacz numer 1) do gniazdka sieciowego.

 

 

 

Uwaga: Jeśli używasz klipsu podłączeniowego z analogowego zestawu cyfrowego (nosi on u nas oznaczenie katalogowe # 55270), należy z niego usunąć filtr antyzakłóceniowy. Jeśli ten filtr antyzakłóceniowy tam pozostanie całość nie będzie działała! Klips podłączeniowy do sterowania cyfrowego nosi u nas oznaczenie katalogowe #55275. Dla rozróżnienia jest on czarny.
W dalszej kolejności musisz uzbroić sterownik PIKO Digi-Fern w odpowiednie baterie, w tym wypadku są to LR03-AAA-1,5 V.
Nasza centralka PIKO Digi posiada na spodzie specjalną naklejkę dwustronną pozwalającą na jej przyklejenie do podłoża w odpowiednim miejscu na makiecie. Pamiętaj że sterownik PIKO Digi-Fern zawsze musisz nakierować w kierunku centralki. Przestrzeń pomiędzy pilotem sterującym PIKO Digi-Fern, a centralką odbiorczą PIKO Digi 1 musi być wolna, bez przeszkód. Ze względu na wysyłane fale podczerwone pilot zawsze musi widzieć centralkę. Tylko wówczas jest możliwa bez zakłóceniowa praca urządzeń.
Na tej podstawie pilota zawsze należy kierować w kierunku centralki a nie sterowanej lokomotywy.
Czerwona kontrolka z diody LED umiejscowiona w korpusie sterownika PIKO Digi 1 miga na czerwono w czasie otrzymywania sygnału podczerwonego.

 
 
 
PIKO Digi 2

 Jeśli użytkownik chciałby rozbudować swą makietę i sterować więcej niż dwoma lokomotywami wówczas może rozbudować swój zestaw PIKO Digi 1 o kolejny PIKO Digi 2.

Maksymalna ilość lokomotyw

Jak wspomnieliśmy wcześniej przy użyciu systemu PIKO Digi 1 można sterować maksymalnie 127 lokomotywami, nie oznacza to jednakże do sterowania taką ilością taboru wystarczy zasilacz z zestawu. Każda lokomotywa zależnie od konstrukcji potrzebuje innego zużycia energii, w wypadku lokomotyw serii Hobby jest to 300 – 400 mA dla samej lokomotywy, wzrasta ono wielokrotnie przy pracy pociągowej z wagonami. Na jednym zasilaczu może zatem jeździć tyle lokomotyw na ile pozwala jego wydajność sieciowa. Jeśli użytkownik postawi na torach zbyt dużą ilość lokomotyw zasilacz może dostać przeciążenia i wyłączyć się. Tyle na zakończenie.

Jeśli na makiecie ma jeździć więcej lokomotyw istnieje potrzeba zastosowania większej ilości zasilaczy jak dodatkowego źródła prądu, każdy z nich to już tzw. „Booster”. Można łączyć system PIKO Digi2 z systemem PIKO Digi 1 (wyjście na spodzie oznaczone symbolem „A”), oraz uzyskać dzięki temu przepływ dodatkowej energii do odpowiednich odcinków torowych.
 
 
 
Odcinki torowe muszą być obustronnie izolowane od siebie. Jako że PIKO Digi 1 jest nośnikiem sygnału misi być połączony bezpośrednio z PIKO Digi 2 aby każdy kolejny odcinek izolowany mógł być również sterowany. Maksymalnie można podłączyć 10 centralek PIKO Digi 2 do jednej centralki PIKO Digi 1.
 
 
   

 

PIKO Digi-Power-Box

 Jeśli planujesz zbudowanie rozbudowanej makiety z 4 – 6 lokomotywami jeżdżącymi jednocześnie, wieloma funkcjonującymi zwrotnicami i sygnalizatorami wówczas użytkownik będzie potrzebował dużego źródła prądu. To oferuje obok wielu innych dodatkowych funkcji nasz sterownik wielofunkcyjny PIKO Digi-Power-Box.

PIKO Digi-Power-Box jest cyfrową centralką sterującą do każdej makiety w cyfrowym formacie PIKO, w skrócie nazwaliśmy ją PPB.

Przegląd najważniejszych funkcji:

 Dwa niezależne regulatory do sterowania lokomotywami

Sterowanie do 9.999 lokomotyw

Zmiana do 2.000 produktów elektromechanicznych (zwrotnice lub semafory)

Przygotowanie do 48 różnych dróg przebiegu, gdzie na każdej można usytuować5) do 10 produktów elektromechanicznych.

Filigranowy rozbieg taboru (do 128 kroków)

12 funkcji programowalnych. Oświetlenie, odgłosy itp., (F1 do F12)

Jazda do 4 lokomotyw w trakcji ukrotnionej

Automatyczne wyłączenie się podczas jakiegoś zwarcia

System może zostać11) rozbudowany przez „Loconet“

Z urządzeniem „Loconet” można podłączyć12) dodatkowe urządzenia jak regulatory prędkości jazdy, pulpity do układania dróg przebiegu i urządzeń elektromechanicznych, układy informacji o zajętości toru, moduły do podpinania pulpitów sterowniczych systemu Lissy-System z firmy Uhlenbrock z opcją rozpoznania taboru i automatycznego sterowania makietą

Możliwość14) podpięcia komputera portem szeregowym (ComPort)

Wyjście do zasilaczy dodatkowych DCC

Wyjście na tor do programowania lokomotyw

Wbudowany odbiornik promieni podczerwonych ze sterownika PIKO Digi-Fern

Wirtualne adresy lokomtyw

Wielojęzyczne menu

Kompatybilność21) systemowa NMRA-DCC

Aktualizacja oprogramowania
 
 
 
 
 
 
PIKO Digi-Fern

 Dzięki sterownikowi PIKO Digi-Fern można uzyskać następujące funkcje:

 4 kanały przenoszenia fal do sterowania 4 lokomotywami i 4 grupami urządzeń po 4 urządzenia każda.

Sterowanie lokomotywami w zakresie adresów 0 – 127

Sterowanie prędkością

Wybór kierunku jazdy

Włączanie i wyłączanie świateł

Włączanie funkcji dodatkowych f1 do f8

Sterowanie dodatkowymi urządzeniami elektromechanicznymi w zakresie adresów od 1 do 256

Programowanie dekoderów w lokomotywach.

 

Dane techniczne

Format danych:

DCC z 28 krokami jazdy lokomotyw

 Adresy lokomotyw:

1 – 127

Dodatkowe funkcje taboru:

Światłą i f1 – f8

 Adresy dla urządzeń elektromechanicznych:

(zwrotnice, sygnały etc.) 1 – 256

 Cykl odświeżania:

12 lokomotyw

(Cykl odświeżania: jeśli lokomotywa więcej niż 1 sekundę będzie bez prądu dekoder automatycznie wyłączy się. To się czasem zdarza na makiecie, wówczas informacje są znów przesyłane do tej lokomotywy dzięki odświeżeniu sygnału. Centralka PIKO Digi 1 „odświeża” maksymalnie 12 lokomotyw. Jeśli na makiecie (obwodzie) znajduje się więcej niż 12 lokomotyw w ruchu wówczas może zdarzyć się np. 13 lokomotywa zostanie pozbawiona sygnału i zatrzyma się, odświeżanie nie zadziała, trzeba ją na nowo zaprogramować.

Napięcie wyjściowe:

od 12 V ~ do 16 V ~

Prąd wyjściowy:

max. 1,8 A przy każdym Digi 1 oraz Digi 2 

Moc obciążeniowa:

max. 28 VA
 
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i poradniki, PIKO i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.